czwartek, 8 października 2015

161. dwanaście kroków instant – 8Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas oraz o siłę do jej spełnienia.


Więź z Siłą Wyższą jest mi niezbędna na mojej nowej drodze życia, bo stamtąd ja – wciąż chora na alkoholizm – czerpię i będę czerpać siłę duchową, konieczną do trzeźwego, pożytecznego i satysfakcjonującego życia. Anonimowi Alkoholicy nie dyktują, w jakiego Boga mam wierzyć, mówią tylko: Musimy stale trzymać się Go, pogłębiać relację. Jedenasty Krok mówi o świadomej więzi z Bogiem. Wcześniej jakieś relacje miewałam, ale podlegały przypadkowi i moim kaprysom, teraz mam wziąć odpowiedzialność za ten aspekt mojego życia. 
Modlitwa i medytacja są narzędziami. Metoda czy technika nie są najważniejsze, ważny jest akt stawienia się na spotkanie z Siłą Wyższą (muszę stworzyć warunki: cisza, skupienie, otwartość, czas). Świadome stawianie pytań (do tej pory raczej omijanych), i stworzenie przestrzeni, w której możliwe będzie usłyszenia odpowiedzi. 
Przyglądanie się sobie (10 Krok) i nowa wizja siebie (zainspirowana np. modlitwą św. Franciszka z 12x12) kształtują nową postawę i spokój, niezbędne, by zrównoważyć mroczną, negatywną stronę mojej osobowości, wciąż we mnie obecną (prawdopodobnie do końca życia).
5 komentarzy:

 1. „Prawdziwa wiara jest nieustannym zmaganiem się z naszym ja, które nawet jeśli kiedyś w jakimś momencie zostało odsunięte „z pozycji Boga”, to jednak ciągle na nowo usiłuje na tę pozycję powrócić” – Tomáš Halík „Hurra, nie jestem Bogiem!”.

  A to, co zyskaliśmy... jest tylko codzienną łaską...

  OdpowiedzUsuń
 2. nie wierzę w AA w to,że pochodzi od Boga prawdziwego...Niewątpliwie AA pochodzi od jakiejś siły wyższej, która świetliście zamanifestowała swoją obecność twórcy programu i poprzez praktykę 12 kroków prowadzi ku sobie, ale kto to jest ? Ja nie wiem. Program brzmi dobrze i pomaga ludziom (a jakże) (zwłaszcza tym, którzy o Bogu słyszeć nie chcieli wcale lub mieli jego wykrzywiony obraz, ale w praktyce wygląda to jak trening umysłu ). Słowo na niedzielę ? Niech i tak będzie.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. facet , który gadał ze zwierzętami na pewno jest wzorem do nasladowania

  OdpowiedzUsuń

191. czy musi być tak trudno

…domy nie są po to, by w nich mieszkać, lecz po to jedynie, by się z nich wyprowadzić. Tymi, w najlepszym razie niepokojącymi, słowami m...